Odtwórca roli Tomasza Komendy reżyseruje film!

18.10.2020

Piotr Trojan, którego fantastyczną kreację Tomasza Komendy możemy ciągle oglądać w polskich kinach, tym razem stanął za kamerą. W działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka powstaje jego fabularny debiut krótkometrażowy – „Synthol”.

   
Piotr Trojan na planie filmu „Synthol”, fot. Gosia Stasiewicz
 
„Synthol” to historia trzydziestotrzyletniego Eryka prowadzącego wideobloga ze swoich przygotowań do startu w debiutach kulturystycznych. Pomaga mu w tym nadopiekuńcza matka Teresa, z którą Eryk jest niezwykle silnie związany. Kiedy chłopak poznaje Monę, jego wirtualny świat zderza się z rzeczywistością. „Synthol” to pełna humoru i ciepła opowieść o wchodzeniu w dorosłość, próbie odcięcia pępowiny po trzydziestce.

Piotr Trojan, który we wrześniu 2020 roku otrzymał na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie Jantara za najlepszą rolę męską w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy", tym razem nie tylko wciela się w głównego bohatera, ale także jest autorem scenariusza i reżyserem. Piotr Trojan jest absolwentem Szkoły Wajdy, od kilku lat z sukcesami pracuje jako dramatopisarz i reżyser teatralny. Jak sam przyznaje, inspirację do swojego debiutu czerpał z doświadczeń własnych, z najbliższego otoczenia.

- Miłością do kulturystyki zaraził mnie mój młodszy brat, Andrzej. To z nim pierwszy raz podrzucałem żelazo na siłce. Andrzej był coraz większy i większy. Zawsze miałem wątpliwości jak w tak szybkim czasie tego dokonał? Trzymał się planu, mówił. Samo się nie zrobi. Budził mój szacun. Zrozumiałem czym jest kultura ciała i jak ciężka to praca nad samym sobą. Choć nigdy nie udało się dorównać Andrzejowi, wciąż próbuję.

Iwona Bielska na planie, fot. Gosia Stasiewicz

W rolę matki Eryka wcieliła się Iwona Bielska. Obok niej zobaczymy Ewę Dałkowską, a także dwie zdolne aktorki młodego pokolenia: Karolina Płanik i Karolina Kostoń.

Zdjęcia do filmu realizowane były na przełomie września i października w Warszawie, na Pradze i na Bródnie, a finałowe sceny filmu zostały zrealizowane w trakcie zawodów International Polish Cup IBFF Bodybuilding & Fitness organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego w Siedlcach. To ważne wydarzenie w świecie kulturystycznym.

Beata Rakoczy, fot. Gosia Stasiewicz

Dokumentalna część "Syntholu" konfrontuje ze sobą świat rzeczywisty ze światem fikcji. Autorką zdjęć jest Beata Rakoczy pochodząca z Katowic, gdzie ukończyła Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego. Od tego czasu realizuje formy fabularne, reklamy, dokumenty i teledyski. Została nagrodzona za najlepsze zdjęcia do filmu krótkometrażowego "By Halves"; na Międzynarodowym Festiwalu Moscow Shorts oraz za "Wiem", na Międzynarodowym Festiwalu Watersprite w Cambridge, UK. Dokument "Miss Holocaust" był w oficjalnej selekcji w kategorii "najlepszy film krótkometrażowy" na 67 Międzynarodowym Festiwalu Berlinale.

Scenografię do filmu stworzyła Ewa Mroczkowska, kostiumy Hanka Podraza, charakteryzację Marlena Karczewska, za montaż filmu odpowiada Sandra Ksepka, a kierownictwem produkcji zajęła się Olga Daszczyńska. W męskim debiucie na wybitnie męski temat kobiety wyraźnie dominują. Producentką wykonawczą jest Małgorzata Wala. Koproducentem filmu jest firma Balapolis, kierowana przez Agatę Szymańską i Magdalenę Kamińską. Balapolis jest także producentem wykonawczym "Syntholu”.

ATM System wraz z Sony Polska wsparli film sprzętem kamerowym. Warmia Resort z grupy Adept Investment została koproducentem współfinansując produkcję filmu. Postprodukcja obrazu odbędzie się w Black Photon Sp. z o.o., a udźwiękowienie w studio dźwiękowym ATM System.

Film powstaje w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach wspartego przez PISF programu „30 Minut". Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Partnerem "30 Minut" i koproducentem wszystkich filmów z programu jest telewizja TVN.

 
Piotr Trojan i Iwona Bielska, fot. Gosia Stasiewicz

Piotr Trojan w 2009 roku ukończył Państwową Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi zdobywając pierwszą nagrodę aktorską na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2009, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy 2011 oraz Prezydent Miasta Łodzi 2014. Był uczestnikiem Studia Prób Warszawskiej Szkoły Andrzeja Wajdy oraz Script Fiesty. Był wykładowcą Szkoły Haliny i Juliusza Machulskich. Od 2015 roku pracuje jako dramatopisarz oraz reżyser teatralny.     





 
Scroll