artSkrypt w rękach Bartosza Kruhlika!

artSkrypt to nagroda dla wybitnych twórców scenariuszy filmowych lub teatralnych przyznawana na Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd. Tegoroczna statuetka trafiła w ręce Bartosza Kruhlika za scenariusz "Supernovej".
Interdyscyplinarty Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie odbywa się nieprzerwanie od 2009 roku. Podzielony jest na obszary tematyczne, w ramach których Fundacja Kultury i Sztuki artHolding przyznaje specjalne nagrody. W tym roku zdecydowała, że artSkrypt - nagroda dla wybitnego twórcy scenariuszy filmowych lub teatralnych - powędruje w ręce Bartosza Kruhlika za scenariusz filmu "Supernova".

„Kapituła postanowiła wybrać Pana do tej nagrody, uzasadniając swój wybór wyjątkowym debiutem filmowym, który pokazał bardzo indywidualny charakter filmowego pisma, wyrazistość i siłę przekazu. Kapituła doceniła także nieprzeciętną umiejętność opowiadania historii nacechowanej emocjonalnymi niuansami i doskonale dobranymi postaciami” – powiedział aktor Marcin Zarzeczny, wręczając nagrodę.
 

Marcin Zarzeczny i Bartosz Kruhlik podczas Gali artSkrypt 2020, fot. archiwum prywatne

„Supernova” Bartosza Kruhlika to utrzymana w realistycznym stylu uniwersalna historia. Opowiada o kilku godzinach z życia wiejskiej społeczności, przygląda się kondycji człowieka postawionego w sytuacji granicznej oraz stawia pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Debiut Kruhlika to krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego.


"Supernova", fot. Studio Munka SFP

Producentem filmu jest działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka SFP. Koproducentem jest Canal+ Polska. Film powstał w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut” wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za sprzedaż i promocję zagraniczną filmu odpowiada IKH Pictures Promotion, krajowym dystrybutorem jest Forum Film Poland. „Supernova” jest obecnie w dystrybucji międzynarodowej, a w Polsce na antenie Canal+ i na DVD.

12. Interdyscyplinarty Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie trwał w dniach 22.10.-24.10.2020.

 
Scroll