"Harda" z nagrodą za reżyserię w Bilbao

15.12.2020

Film "Harda" Marcina Polara otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserę na BBK Mendi Film Bilbao-Bizkaia Festival. To już kolejna w ostatnich miesiącach nagroda dla tego filmu, po laurach w Holandii i w Estonii i ciepłym przyjęciu filmu w Chinach.
Najlepszy reżyser festiwalu podziękował jurorom za pośrednictwem nagrania video. Ta, jak sam zauważył, niespodziewana nagroda przyszła do niego pod sam koniec roku,a na dodatek niemalże dokładnie w jego urodziny, więc jest to wyjątkowy prezent.

Marcin Polar dziękuje za nagrodę, zrzut z ekranu
 
 
Film Marcina Polara to opowieść o tytułowej jaskini. Harda niesie za sobą wiele znaczeń:  niepokorna, złośliwa, odporna, nieugięta, mocna, wytrzymała, chłodna, twarda. Nie bez powodu bohater filmu nazwał tak swoje odkrycie - miejsce, któremu stawia czoła  i  którego wszystkie te cechy może odczuć namacalnie i dosłownie na własnej skórze. Pobudza ono jego wyobraźnię i  popycha go naprzód w nieokrzesany i obsesyjny sposób. Kamera wraz z nim, krok po kroku, uczestniczy w eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi przestrzeni, które coraz bardziej stawiają opór delikatnej ludzkiej materii. Bohaterem filmu jest Jarosław Surmacz, jeden z odkrywców Jaskini Harda w Tatrach.

"Harda", reż. Marcin Polar

Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach wspartego przez PISF programu „Pierwszy Dokument”. Koproducentem i producentem wykonawczym jest LeLe Crossmedia Production. Zagraniczną promocją i festiwalową dystrybucją filmu zajmuje się agencja KFF Sales&Promotion, działająca w ramach Krakowskiej Fundacji Filmowej. 
Scroll