"Eastern" wśród najlepszych filmów 2020!

01.01.2021

"Eastern" Piotra Adamskiego, który powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka znalazł się w licznych rankingach najlepszych polskich filmów 2020 roku. Mimo tego iż, jak zaznaczają to krytycy, był rozpowszechniony w wyjątkowo niesprzyjających warunkach, w czasie pandemii, kiedy kina dopiero wolno wznawiały działalność. Już pod koniec kwietnia odbędzie się premiera telewizyjna "Easternu" w Canal+.

"Dystopijna opowieść o honorowym kodeksie spychającym kraj w ruinę. Żadne naśladownictwo, tylko twórcze wykorzystanie estetyki greckiej nowej fali. Można pozazdrościć odwagi i pomysłowości autorom przewrotnie diagnozującym skutki wojny polsko-polskiej" -  pisze Janusz Wróblewski w tygodniku "Polityka", wymieniając film wśród najważniejszych produkcji roku. Jeszcze dalej idzie Jakub Majmurek, który uważa debiut Adamskiego za "najlepszy, niestety niedoceniany, polski film roku". "Podobny wątek w polskich realiach, pokazany w poetyce twórczo adaptującej styl greckiej „dziwnej fali”. Wizja bliskiej przyszłości/alternatywnej rzeczywistości, Polski niby takiej jak współczesna, gdzie jednak każdy ma broń, a relacjami społecznymi rządzi okrutne prawo wendetty. Czy dwójce młodych kobiet uda się z niej uciec?" - pisze Majmurek.

Artur Pietras, autor vloga Kinomaniak nazywa "Eastern" "jednym z największych zaskoczeń roku".  Tytuł zauważa również wpływowy portl Spidersweb": "Polski dystopijny western, czyli „Eastern” to iście wybuchowa mieszanka gatunkowa. Opowieść osadzona jest w bliżej nieokreślonej rzeczywistości, w której obowiązują patriarchalne zasady krwawej zemsty. Urażony honor karze się śmiercią. Dwie nastolatki zostają wplątane w wojnę dwóch od lat zwaśnionych rodów. Muszą stanąć do walki, ale z każdą chwilą pojawia się w nich coraz więcej wątpliwości. Debiutujący w pełnym metrażu Piotr Adamski nie stroni co prawda od filmowych atrakcji, ale bardziej interesuje go analiza toksycznej męskości i kondycji kobiety w rządzonym przez mężczyzn świecie".

"Eastern", fot. Studio Munka SFP

Bardzo wysoko ocenia film portal NaEkranie.pl., włączając go do "złotej piątki" Najlepszych filmów. "Najważniejszy w Eastern jest sam zamysł - koncept, który powoduje, że film Piotra Adamskiego to jeden z najciekawszych (i prawdopodobnie najważniejszych) rodzimych obrazów ostatnich lat. Film romansuje z amerykańskim gatunkiem westernu, który w czystej formie w życiu by się w Polsce nie przyjął, gdyby nie fakt, że reżyser za pomocą odpowiednich chwytów tworzy coś nietuzinkowego i oryginalnego". Ponadto ucieszył nas dopisek o dwóch krótkich metrażach: Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "Wielki strach", reż. Pawlina Carlucci Sforza, Najlepszy krótkometrażowy film fabularny: "Noamia", reż. Antonio Eduardo Galdamez.

Marcin Radomski, prowadzący blog Kinorozmowa, wymienia "Eastern" ma ósmym miejscu, na dziewiątym zaś lokuje "Wielki strach".

Film powstał w Studiu Munka – Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Producentami „Easternu” są: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński, Jacek Bromski. Koproducentem filmu jest Canal+ . Partnerami produkcji są: Coloroffon, Dreamsound i ATM. Program „60 Minut” został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim dystrybutorem "Easternu" jest Against Gravity.

Międzynarodowa premiera filmu Piotra Adamskiego odbyła się w czerwcu 2020 roku na Ischia Film Festival. Film otrzymał wówczas Grand Prix festiwalu, a Piotr Adamski został uznany za najlepszego reżysera. Film otrzymał trzy nagrody na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" oraz nominację do Nagród Empiku w kategorii Odkrycie Roku. Film obecnie jest w dystrybucji międzynarodowej na VOD w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.


 
Scroll