„Własne śmieci” z nagrodą na SXSW Film Festival!

20.03.2021

Na zakończonym 20 marca 2021 roku prestiżowym amerykańskim festiwalu SXSW „Własne śmieci” Darii Kopiec otrzymały wyróżnienie w kategorii animowanego filmu krótkometrażowego „za umiejętność opowiadania historii”.
Film powstał w działającym w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka.

„Nagrodziliśmy "Własne śmieci" za mistrzowskie i eksperymentalne podejście do niezwykle istotnej historii. Stylistyczne wybory, humor, oprawa dźwiękowa, rozwijanie postaci i tempo akcji ożywiają temat, w którym nie jest łatwo przekraczać granice. A jednak tak właśnie się dzieje”.



Własne śmieci” to film o relacjach w rodzinie, o mozolnej próbie znalezienia własnego głosu. Nie ma nic wspanialszego niż obiad z rodziną. Choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć oprócz jedzenia trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. Czasem tak powtarzalne, że chce się wymiotować. Recytowane śpiewająco od wielu długich lat.
- Jestem szczerze poruszona nagrodą, tym bardziej, że film „Własne śmieci” jest krótki, bardzo kameralny i traktujący o sprawach bardzo niewygodnych a do tego zrealizowany w tradycyjnych technikach stop – motion. Obawiałam się, że jest to za intymny temat jak na arenę amerykańskiej branży filmowej – mówi Daria Kopiec. - Jestem totalnie zaskoczona i szczęśliwa! Temat tej animacji wpasowuje się w obecną dyskusję społeczną o nadużyciach, przekroczeniach, relacji kata i ofiary. Pytanie jest podstawowe; skąd bierzemy wzorce do takich zachowań? I czy nie warto przyjrzeć się własnym rodzinom.

"Własne śmieci", fot. Studio Munka SFP

Film  „Własne śmieci” powstał w Studiu Munka SFP. Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Likaon (Justyna Rucińska, Anna Mroczek, Wojciech Leszczyński). Film został zrealizowany w ramach programu Młoda Animacja dofinansowanego przez PISF.

Film miał premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Srebrnego Lajkonika, otrzymał też Grand Prox na 27. Międzynarodowym Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.


 
Scroll