„Ostatni gwizdek” triumfuje w Walencji!

19.11.2021

Krótkometrażowa fabuła „Ostatni gwizdek” w reżyserii Karola Lindholma zdobyła główną nagrodę na La Cabina International Film Festival w hiszpańskiej Walencii. Produkcję Studia Munka SFP wyróżniono także nagrodą za scenografię.

Hiszpański La Cabina International Film Festival to międzynarodowa impreza dedykowana produkcjom trwającym od 30 do 60 minut. W tym roku do udziału w konkursie głównym Festiwalu zakwalifikowano 12 filmów z ośmiu europejskich krajów. „Ostatni gwizdek” był jedynym reprezentantem Polski w tym gronie. W skład festiwalowego Jury weszli: kanaryjski reżyser José Víctor Fuentes, promotorka filmów Paula Álvarez oraz aktor Fernando Guallar.


Bohaterowie filmu Karola Lindholma to bracia Kamil i Rafał. Poznajemy ich podczas wspólnych wakacji nad morzem. Młodszy z chłopców przygotowuje się do startu w pływackim maratonie. Treningowy reżim i wakacyjne przygody rozniecają tlący się w braciach bunt wobec despotycznego ojca-trenera. Główne role zagrali: Maciej Rębacz oraz debiutujący na ekranie Olaf Śnioch. W postać apodyktycznego ojca wcielił się Przemysław Bluszcz.


„Ostatni gwizdek", reż. Karol Lindholm


Za nagrodzoną w Walencji scenografię do „Ostatniego gwizdka” odpowiadała Małgorzata Zelek – scenograf, kostiumograf, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, zwyciężczyni VII Biennale Miniatur Tkackich dla Studentów Szkół Artystycznych we Włocławku. Małgorzata Zelek była także nominowana do katowickiej Nagrody Scenograficznej im. J. Moskala. Wyróżnienie na La Cabina International Film Festival to dla niej pierwsza nagroda filmowa w karierze.


„Ostatni gwizdek", reż. Karol Lindholm


Karol Lindholm, reżyser i scenarzysta „Ostatniego gwizdka” urodził się w 1990 roku w Koszalinie. Mieszkał w Szwecji, Polsce i Danii. Zanim rozpoczął studia na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje jako autor zdjęć i operator kamery przy filmach dokumentalnych, fabularnych i serialach telewizyjnych. Jego krótkometrażowe filmy były pokazywane i nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach w Polsce i na świecie.


„Ostatni gwizdek", reż. Karol Lindholm


Nagrody na La Cabina w Hiszpanii to nie pierwsze laury dla filmu Karola Lindholma. „Ostatni gwizdek” zdobył już wyróżnienie na tegorocznym Festiwalu Filmowym „Opolskie Lamy”, zaś Martyna Jakubowska za zdjęcia do „Ostatniego gwizdka” otrzymała wyróżnienie Jury Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie oraz Nagrodę, Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.


„Ostatni gwizdek", reż. Karol Lindholm


„Ostatni gwizdek” zrealizowany został w Studio Munka SFP w ramach programu „30 Minut” wspieranego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za produkcję odpowiadali: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu było Zjednoczenie Artystów i Rzemieślników. Realizacja filmu była możliwa dzięki wsparciu Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film oraz stacji TVN – stałego partnera programu „30 minut”. 
Scroll